وی پیمنت

پی پال چیست | همه چیز درباره پی پال

پی پال

اگر تا به حال با پرداخت های بین المللی سر و کار داشته اید حتما تا به حال نام «پی پال» به گوشتان خورده است. پی پال در واقع یکی از قطب های مالی در دنیای مجازی و اینترنت می باشد. جابجایی پول با استفاده از پی پال و پرداخت و دریافت های بین المللی از طریق این سرویس، از روش های مرسوم می باشد و امروزه استفاده می شود. روزانه از طریق این کیف پول آنلاین، تعداد قابل توجهی از تراکنش های کاربران در دنیای مجازی انجام می پذیرد. با ما باشید تا در ادامه نگاهی مفصل به پی پال داشته باشیم.

 

پی پال چیست و چطور ساخته شد؟

شرکت پی پال در سال ۱۹۹۸ و در کشور آمریکا تاسیس شده است و حوزه ی فعالیت آن پیرامون کسب و کار الکترونیکی و سرویس جابجایی وجه الکترونیکی می باشد. سرویس پی پال به شکل آنلاین و در لحظه برای کاربران خود امکان پرداخت و انتقال وجه الکترونیکی را مقدور می سازد.ب ا روی کار آمدن Paypal روش های قدیمی و سنتی جابجایی پول نقد تا حد زیادی کنار گذاشته شد. نخستین سهام این شرکت در سال ۲۰۰۲ به شکل عمومی ارائه شد.

نگاهی بر تاریخچه ی پی پال

در سال ۱۹۹۸ ، این شرکت توسط دو شخص به نام های Petel Theil و Max Levchin و با نام تجاری confinity ایجاد شد. هدف از ایجاد شرکت Paypal ، تشکیل یک واحد پولی بین المللی مستقل از دولت بود. در آغاز به دلیل تازه بودن و ناآشنا بودن پی پال برای عموم، این سامانه مورد سوءاستفاده قرار می گرفت و سارقان اینترنتی و اشخاص فاسد برای پولشویی از پی پال استفاده می کردند. با وجود اینکه در ابتدای کار Paypal، مشکلاتی را به وجود آورد اما رفته رفته مردم ترغیب شدند تا تراکنش های روزمره ی خود را به وسیله ی این سرویس انجام دهند. راحتی استفاده از این سامانه برای کاربران اینترنتی و امنیت آن، یکی از مهمترین دلایل به کارگیری از Paypal  بود. به مرور زمان، سایت ها و فروشندگان اینترنتی نیز به تدریج پشتیبانی خود را از این سرویس افزایش دادند که دلیل این امر راحت بودن اخذ درگاه آن نسبت به سایر درگاه های دیگر نظیر ویزا کارت بود؛ همچنین کاربران هم به استفاده از پی پال علاقه ی بیشتری نشان می دادند.

 

پی پال شامل چه تراکنش هایی می باشد؟

تراکنش های سرویس Paypal شامل موارد زیر می شود:

  • خرید با استفاده از درگاه  Paypal
  • فرستادن وجه به سایر حساب های Paypal
  • دریافت وجه از سایر حساب های Paypal
  • پرداخت صورتحساب های صادر شده از دیگر کاربران Paypal
  • انتقال وجه از حساب بانکی به حساب Paypal و برعکس
  • انتقال وجه از کارت نقدی یا اعتباری به حساب Paypal و برعکس
  • بازپرداخت تمام یا قسمتی از وجه اخذ شده در یک تراکنش

 

 

خرید با استفاده از درگاه پی پال چگونه است؟

زمانی که شما صاحب یک حساب پی پال فعال حاوی پول یا متصل به یک حساب بانکی باشید، قادر خواهید بود که به وسیله ی آن در همه ی درگاه های پرداخت Paypal در سایت های اینترنتی خرید داشته باشید. بنابراین بعد از انتخاب کالای مورد نظر خود، با کلیک کردن بر روی گزینه ی خرید (Buy) به صفحه ی پرداخت سایت پی پال فرستاده می شوید. در این صفحه با تایید قیمت و تکمیل کردن اطلاعات لازم، میتوانید فرایند خرید را با بکارگیری حساب پی پال خود تکمیل نمایید. بعد از هر خرید از درگاه Paypal، رسیدی به خریدار ارائه خواهد شد که در حساب کاربری خریدار نیز امکان نمایش آن وجود دارد.

فرستادن پول به سایر حساب های پی پال چگونه است؟

انتقال پول به دیگر حساب های Paypal امکان پذیر می باشد و شما به راحتی می توانید برای سایر کاربران این سرویس پول بفرستید. این فرایند تا حد زیادی به عملیات کارت به کارت در بانک های داخلی خودمان شباهت دارد. کاربران با داشتن آدرس ایمیل حسابی که قصد ارسال پول به آن را دارند (Paypal ID)، قادر به ارسال پول در این سرویس خواهند بود. سقف یک تراکنش در پی پال ۱۰ هزار دلار آمریکا یا معادل این مبلغ به سایر ارزهای دیگر است. این سرویس برای ارسال پول از ۲٫۵ تا ۴ درصد را به عنوان کارمز از مبلغ ارسال شده کم میکند.

 

دریافت وجه از سایر حساب های پی پال چگونه است؟

Paypal علاوه بر فعالیت گسترده در زمینه ی پرداخت های اینترنتی، در زمینه ی دریافت وجه نیز خدمات قابل توجهی را ارائه می کند. افرادی که در حوزه های برنامه نویسی، گرافیک، عکاسی و ترجمه زیر نظر سایت های خارجی به صورت پروژه ای یا دائمی کار می کنند می توانند از طریق درگاه پی پال دستمزد خود را دریافت کنند. علاوه بر این روش کاربران می توانند آدرس حساب پی پال خود را به واریز کننده وجه ارائه کنند تا آن ها به روشی که بالا تر به آن اشاره کردیم، پول را به حساب پی پال کاربر، واریز کنند.

 

حتما بخوانید : روش های ارسال پول به خارج از کشور

 

پی پال چه محدودیت هایی دارد؟

سرویس پی پال علیرغم راحتی و سرعت بخشیدن در خدمات مالی به شکل آنلاین، کنترل بسیار دقیقی را روی تراکنش ها اعمال می کند. این موضوع باعث شده که برای افرادی که با طرز استفاده از خدمات این شرکت آگاه نیستند مشکلات زیادی به وجود آید. یکی از محدودیت های پی پال، تحریم ایرانیان مقیم داخل کشور است و این شرکت استفاده ی ایرانیان داخل کشور را از خدمات خود منع کرده است. به همین علت استفاده از خدمات Paypal نیازمند آگاهی و تسلط به قوانین این شرکت می باشد. در صورت زیر پا گذاشتن قوانین توسط یک کاربر، این سرویس به سرعت حساب کاربر متخلف را مسدود و موجودی حساب متخلف را ضبط خواهد کرد.

علاوه بر مواردی که گفته شد، همواره این انتقاد بر Paypal وارد بوده است که این شرکت با وجود اینکه تا حد زیادی همانند یک بانک فعالیت میکند، اما از بسیاری از قوانین بانک ها پیروی نمیکند. به عنوان مثال شرکت Paypal هیچ مسئولیتی به منظور پرداخت سود به کاربران ندارد، هیچگونه وامی به کاربران نمی پردازد و هیچگونه تدبیری برای جابجایی موجودی حساب به سایر افراد در صورت اخذ حکم قضایی اندیشیده نشده است. با توجه به موانعی که برای استفاده از Paypal وجود دارد، توصیه میکنم قبل از اقدام برای استفاده از این سرویس، حتما «بهترین جایگزین های پی پال» را بشناسید و سپس تصمیم گیری نمایید.

امید است با توضیحاتی که در این مطلب منتشر شد بتوانیم تا حد زیادی شما عزیزان را با این سرویس و خدمات آن آشنا کرده باشیم. در صورت داشتن پرسش میتوانید با کارشناسان ما در وی پیمنت تماس حاصل کنید.

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *