وی پیمنت

بلاک چین چیست؟ (بخش اول)

Blockchain2

بلاک چین چیست؟

بلاک چین یک دفتر کل دیجیتالی و غیرقابل فسخ برای ثبت تراکنش های مالی و اقتصادی می باشد. کلیه تراکنش های مالی و هر چیز مجازی با ارزش در آن می تواند ثبت گردد.

 

پایگاه داده توزیع شده:

اطلاعات در پایگاه داده بلاک چین، بصورت اشتراک گذاری شده نگهداری می شود و پیوسته بروز رسانی می گردد. این روش ذخیره سازی مزایای بسیاری دارد. پایگاه داده بلاک چین در یک سیستم و یک جا ذخیره نمی شود. این بدین معنی است که رکوردهای آن در یک شبکه جهانی نگهداری می شود و به آسانی قابل اثبات می باشد. نسخه متمرکز این اطلاعات در دسترس هکرهای فاسد نیست.

این اطلاعات در میلیون ها کامپیوترها است و بصورت همزمان و براحتی و از طریق اینترنت در دسترس همگی افراد قرار دارد.

 

آیا تکنولوژی بلاک چین ، مانند اینترنت جدید است؟

بلاک چین بی شک یکی از اختراعات هوشمندانه است. این پلتفرم توسط فرد یا گروهی که به ساتوشی ناکوموتو معروف است، ساخته شده است. اما پس از آن به چیزی بیش تر گسترش یافت، به طوری که سوال بسیاری از افراد این است که بلاک چین چیست؟

بلاک چین اجازه توزیع اطلاعات دیجیتال را می دهد اما کپی نمی کند. این تکنولوژی، Backbone جدیدی از مدل اینترنت را ساخته است.

این پلتفرم برای ارزهای دیجیتالی مانند بیت کوین طراحی شده است. این فناوری در حال شناخت دیگر مواردی است که، پتانسیل استفاده از بلاک چین را دارد.

مانند اینترنت و یا ماشین شخصی شما نیازی نیست بدانید، که بلاک چین  چگونه کار می کند تا بتوانید از آن استفاده کنید. اما بهرحال داشتن اطلاعاتی اولیه از این تکنولوژی جدید به شما نشان می دهد، که چرا از ان به عنوان انقلابی در این زمینه یاد می شود.

پایداری و استحکام بلاک چین:

این تکنولوژی نیز مثل اینترنت از خوشفکری ذاتی برخوردار است. به وسیله ذخیره بلاک های اطلاعات بصورت یکسان در سراسر شبکه، بلاک چین نمی تواند:

۱-توسط یک نفر و به تنهایی کنترل شود.

۲-یک نقطه شکست و پایان پذیر ندارد.

بیت کوین در سال ۲۰۰۸ ابداع شد. از آن زمان عملیات بلاک چین بیت کوین تاکنون بدون اختلال قابل توجهی ادامه داشته است.

اینترنت خودش را با ۳۰ سال دوام اثبات کرده است. این رکورد یک نشان خوب برای تکنولوژی بلاک چین است، تا به توسعه خود ادامه دهد.

 

بیشتر بخوانید: سرمایه گذاری روی بیت کوین در سال ۲۰۱۸

 

شبکه ای از نودها:

شبکه ای از نودها، بلاک چین را تشکیل می دهند.

Node: کامپیوترهایی که به شبکه بلاک چین متصل می شوند، با استفاده از یک کلاینت که کار اعتبارسنجی و انتقال تراکنش های را انجام می دهد، یک کپی از Block chain را بصورت خودکار و پس از اتصال به این شبکه،در خود بارگیری می کنند.

این نودها در کنار هم یک شبکه قدرتمند در سطح ۲ می سازند و دید کاملا متفاوتی به چگونگی عملکرد اینترنت به ما می دهند.

هر node به تنهایی یک مدیر در شبکه بلاک چین است، که بصورت داوطلبانه به این شبکه می پیوندد. (این معنای شبکه غیر متمرکز است)

گفته می شود که نودها کار استخراج (mining)  بیت کوین را انجام می دهند، البته این اصطلاحی غلط است. در حقیقت هر یک از آن ها با تلاش برای حل معماهای محاسباتی بدنبال برنده شدن یا بدست آوردن بیت کوین هستند و با حل هر معما یک بلاک آزاد می گردد.

در ابتدا تصور می شد که بیت کوین دلیل ساختار بلاچین می باشد. اکنون بیت کوین یکی از کاربردهای بالقوه این فناوری شناخته شده است.

در حال حاضر حدود ۷۰۰ ارز رمز پایه مانند بیت کوین وجود دارد. همچنین تعداد زیادی از این کاربردها که با مفهوم بلاک چین منطبق هستند، وجود دارند و یا در حال توسعه می باشند.

 

ایده ای برای غیر متمرکز سازی:

تکنولوژی Blockchain یک تکنولوژی غیرمتمرکز است.

هر چیزی که در این سیستم اتفاق می افتد، در کل شبکه عمل می کند. برخی از پیامدهای مهم از این ایده نشات می گیرد. با ایجاد روش های جدید برای تایید تراکنش ها، برخی از جنبه های تجارت سنتی غیر ضروری شده است. برای نمونه می توان به انجام همزمان معاملات بورس در بلاک چین و یا بطور کلی ثبت اسناد زمین، انواع حسابداری اشاره نمود. در حال حاضر تمرکز زدایی یک واقعیت است.

یک شبکه جهانی از کامپیوترها، برای مدیریت مشترک پایگاه داده تراکنش های بیت کوین، از تکنولوژی بلاک چین استفاده می کنند. بیت کوین توسط آن شبکه مدیریت می شود و هیچ قدرت مرکزی، روی آن مدیریت ندارد. تمرکز زدایی به معنی شبکه کامپیوتری بر پایه ارتباط یک به یک (Peer-to-Peer) است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *