وی پیمنت

جمعه سیاه یا بلک فرایدی چیست؟

جمعه سیاه یا بلک فرایدی چیست؟ بلک فرایدی چه روزی است؟! جمعه سیاه در چه کشورهایی وجود دارد؟!!

 

شاید تاکنون جمعه سیاه یا بلک فرایدی به گوش شما خورده باشد، اغلب کسانی که برای اولین بار این کلمه می شنوند، احساس می کنند جمعه سیاه به یک واقعه تلخ اشاره دارد، و روز شومی است، اما جمعه سیاه، یکی از سنت های آمریکا است که همه ساله در آخرین جمعه ماه نوامبر و پس از روز شکرگذاری، انجام می پذیرد. این روز آغازی برای شروع خریدهای سال نو است. بلک فرایدی در آمریکا روز تعطیل نیست اما بیشتر کارکنان و کارمندان اجازه گرفتن مرخصی در این روز را دارند، تا بتوانند در این حراجی فوق العاده شرکت کنند.

 

در این روز فروشگاه ها تخفیف های باورنکردنی تا حدود ۷۰ درصد بر روی محصولات خود اعمال می کنند. این حراجی بزرگ از اولین ساعات روز آغاز و تا پایان شب ادامه دارد. برخی از فروشگاه ها جهت سرویس دهی بهتر به مشتریان خود یک یا چند روز قبل از این روز حراجی را شروع می کنند و تا دوشنبه نیز ادامه می دهند. بلک فرایدی فرصتی برای مشتریان است که می توانند با توجه به تخفیف های ارائه شده، اجناس مورد نیاز خود را با پایین ترین قیمت خریداری کنند. در عین حال فروشندگان نیز رقابت بالایی با یکدیگر می کنند و با این روش فروش خود را به اندازه فروش چند ماه خود بالا می برند.

فروشگاه ها در این روز اجناسی را که مدت ها در فروشگاه مانده و رغبتی از سوی مشتریان برای خرید آن وجود ندارد، بصورت بسته های ترکیبی با کالاهایی که تقاضای بیشتری دارند و با تخفیف مناسب (۵۰%)، عرضه می کنند و بدین ترتیب فروش فوق العاده ای را برای خود ترتیب می دهند. این روز در سال های اخیر پر رونق ترین و پرسودترین روز برای فروشندگان بوده است و به همین علت از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

رقابت برخی از شرکت ها و فروشندگان به اندازه ای بالا گرفت که، برخی از فروشگاه ها مانند (Kmart) و تعدادی دیگر از خرده فروشان، از صبح روز شکرگذاری حراجی را شروع می کنند و این روز را “پنج شنبه قهوه ای” نامیدند.

طی این سال ها، همواره هیجان و ازدحام جمعیت در خیابان ها و مراکز خرید، صف های طولانی و انتظار در خیابان ها در سرما جزئی از این سنت قدیمی بوده است. اتفاقات زیادی نظیر تیراندازی، حمله با چاقو و کشته شدن کارمند یکی از پاساژها زیر پای جمعیت، در حین خرید رخداده است.

 

 

 

دوشنبه های آنلاین (Cyber Monday) :

 

با گسترش فروشگاه های آنلاین و اعتماد مشتریان به خدمات آن ها، این فروشگاه ها نیز از سال ۲۰۰۵ وارد این حراجی بزرگ شدند و مفهوم دوشنبه های آنلاین(Cyber Monday) ، پس از حضور چشمگیر آنان شکل گرفت، امروزه شرکت های eBay و Amazoon از غول های بلک فرایدی هستند.

امروزه با وجود فروشگاه های آنلاین، بسیاری از مردم ترجیح می دهند در روز شکرگذاری کنار خانواده خود باشند و با آرامش خاطر و بدون معطل شدن در صف های طولانی، خرید خود را انجام دهند.

 

 

بلک فرایدی در کشورهای دیگر چگونه است؟

 

بریتانیا:

 

در بریتانیا روز جمعه قبل از کریسمس را جمعه سیاه می گفتند، زیرا پلیس و سازمان های دولتی بریتانیا در این روز جهت کنترل بار کاری مراکز اورژانسی و نظارت بر آن ها، در ایام کریسمس خود را آماده می کردند. برای مثال برقراری اورژانس سیار در مناطق شلوغ از اقدامات آنان بود.

با افزایش فروش حراجی جمعه سیاه در آمریکا، شرکت Asda اولین بلک فرایدی بریتانیا را، در سال ۲۰۱۳ آغاز کرد و پس از آن تعدادی از فروشگاه های آنلاین نیز به آن پیوستند. در سال ۲۰۱۵ تعداد زیادی از خرده فروش ها نیز به این حراجی پیوستند و تخفیفات چشمگیر خود را در این روز ارائه دادند. جمعه سیاه سال ۲۰۱۵، پر سودترین روز خرید در بریتانیا بود.

خرید آنلاین در بریتانیا از پرطرفدارترین روش های خرید در سال های اخیر بوده، بطوری که در سال ۲۰۱۶، بیش از ۶۰% خریدها بصورت آنلاین و بوسیله نرم افزارهای موبایل بوده است.

 

روسیه:

 

بلک فرایدی در روسیه نیز مانند بریتانیا چند سالی است که وارد شده و قدمت زیادی ندارد. اولین بار درسال ۲۰۱۰ برخی از فروشندگان لوازم الکترونیکی، کالاهای خود را با تخفیف ویژه ای به فروش رساندند. در ابتدا بدلیل واقعی نبودن تخفیف تعدادی از فروشگاه ها و قیمت بالای کالاها، مردم روسیه علاقه ای به این حراجی نشان ندادند، اما پس از گذشت مدتی و حضور فروشگاه های آنلاین مثل آمازون در حراجی این روز، تعداد بیشتری از روس ها به بلک فرایدی علاقه نشان دادند، بطوری که ۹۰% از فروشندگان برای حضور در این حراجی اعلام آمادگی کردند.

از معروفترین فروشگاه های شرکت کننده در حراجی روسیه می توان به  Philips,Otto,wikimar اشاره نمود.

 

کانادا:

 

این سنت از سال ۲۰۰۸ در کانادا وارد شده و امروزه بلک فرایدی به روش فروش آنلاین از رواج بیشتری برخوردار است.

هند، پاکستان، فرانسه، چین و نیجریه نیز از دیگر کشورهای هستند که این حراجی را در سال های اخیر تجربه کرده اند.

 

خرید آنلاین در بلک فرایدی ونحوه پرداخت آن در ایران :

 

بسیاری از فروشگاه های آنلاین که در حراجی شرکت می کنند، امکان ارسال کالا و محصولات به ایران را دارند، و همچنین روش های گوناگونی برای پرداخت آنلاین مانند: پی پال، وب مانی و کارت های اعتباری مستر و ویزا وجود دارد.

وی پیمنت با ارائه خدمات پرداخت های آنلاین، و صدور آنی مسترکارت های مجازی، امکان پرداخت هزینه خرید آنلاین شما را در سریعترین زمان، فراهم ساخته است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *