وی پیمنت

ارزان ترین کشورها برای تحصیل

ارزان ترین کشورها برای تحصیل

 

برای دانشجویانی که علاقمند به تحصیل در خارج از کشور هستند هزینه های تحصیل در دانشگاه های کشور های مختلف بسیار حائز اهمیت است.بسیاری از آنها پس از بررسی سطح علمی دانشگاه به تحقیق پیرامون هزینه های تحصیل در دانشگاه ها می پردازند و در اصطلاح به دنبال ارزان ترین کشورها برای تحصیل هستند.در این مطلب سعی در معرفی کردن ارزان ترین کشورها برای تحصیل دانشجویان بین المللی هستیم.

 

نروژ

کشور نروژ یکی از کشورهای شاد کشور است که از رفاه اجتماعی بالایی برخوردار می باشد.هزینه تحصیل در نروژ بر خلاف هزینه ی زندگی در این کشور رایگان است و می توان این کشور را در گروه ارزان ترین کشورها برای تحصیل قرار داد.تقریبا بیشتر دانشگاه های نروژ در کلیه ی مقاطع هزینه ای تحت عنوان شهریه دریافت نمی کنند.اما دانشجویان ملزم به پرداخت مبلغی بین ۴۰۰ تا ۶۰۰ کرون نروژ جهت برگزاری آزمون و دریافت خدماتی چون خدمات بهداشتی و مشاوره،استفاده از حمل و نقل عمومی، امکانات ورزشی و فعالیت های فرهنگی  است.

مراکز آموزش خصوصی دراین کشور شهریه دریافت میکنند با این تفاوت که این مبلغ در مقایسه با سایر کشورهای اروپا بسیار کمتر است و مقدار شهریه برای دانشجویان بومی و غیر بومی یکسان است.هزینه های زندگی که شامل هزینه های مسکن، حق بیمه، رفت و آمد و خورد و خوراک می باشد به گفته ی اداره ی مهاجرت نروژ چیزی در حدود ۸۵۰ تا ۹۵۰ کرون می باشد.این هزینه ها تا حد زیادی به سبک زندگی افراد بستگی دارد و میتواند تغییر کند.

 

آلمان

آلمان یکی از کشورهای پیشرو در زمینه ی دانش و تکنولوژی است . در چند سال اخیر با حذف شهریه در دانشگاه های دولتی انگیزه دانشجویان بین المللی برای تحصیل در آلمان دوچندان شده است.در آخرین رده بندی سازمان QS،از دو شهر مونیخ و برلین به عنوان ارزان ترین شهرهای دانشجویی یاد شد است.بنابراین آلمان هم یکی از ارزان ترین کشورها برای تحصیل به حساب می آید. دانشجویان در آلمان تنها مبلغی در حدود ۱۵۰ تا ۲۰۰ یورو جهت استفاده از خدمات دانشجویی و استفاده از حمل و نقل عمومی پرداخت می کنند.شایان ذکر است که در مقطع کارشناسی تحصیل برای تمامی دانشجویان بومی و غیر بومی رایگان و بدون دریافت هزینه می باشد.

در صورتی که شهروند یکی از کشور های اتحادیه اروپا باشید و یا شهروند دو کشور سوئیس و نروژ باشید بدون دریافت ویزای دانشجویی می توانید به کشور آلمان وارد شوید.در غیر اینصورت ملزم به پرداخت ۶۰ یورو به منظور دریافت ویزای دانشجویی می شوید.فراموش نکنید برای پذیرش تقاضای ویزای شما، میبایست اثبات کنید که هر سال توانایی پرداخت ۸۷۰۰ یورو یا هر ماه ۷۲۵ یورو را دارید.برای اطلاعات بیشتر درباره ی مهاجرت به آلمان اینجا کلیک کنید.

 

مالزی

کشور مالزی به خاطر کیفیت بالای تحصیلی مراکز آموزش عالی معتبر،تنوع رشته ها و تدریس به زبان انگلیسی یکی دیگر از گزینه های مطلوب برای علاقه مندان به تحصیل در خارج از کشور می باشد.هزینه پایین تحصیل نسبت به سایر کشور های جهان نیز سهم عمده ای در جذب دانشجویان بین المللی دارد.در مالزی چندین دانشگاه مانند “پورترا” وجود دارد که مورد تایید وزارت علوم قرار دارد و از اعتبار بالایی برخوردار هستند.

نزدیک به ۹۰ درصد از دانشگاه های این کشور دارای خوابگاه دانشجویی هستند.به دانشجویان در دوران تحصیل بیمه درمانی و تسهیلات دولتی اعطا می شود و در استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی شامل تخفیفاتی خواهند شد.مخارج ماهانه دانشجویان در مالزی بسته به سبک زندگی و نیاز های آن ها متفاوت است. با این وجود میانگین هزینه ی ماهیانه شرکت در دوره های کالج تقریبا ۸۰۰ دلار، تحصیل در مقطع کارشناسی نزدیک به ۱۲ هزار دلار، کارشناسی ارشد و دکترا حدودا ۷ هزار دلار تخمین زده شده است.

در نظر داشته باشید که در کشور مالزی به دانشجویان اجازه کار داده نمیشود.علاوه بر موارد ذکر شده هزینه هایی مثل خوراک ، پوشاک ، وسائل دانشجویی ، تفریحات ساده نیز باید لحاظ گردد که ماهیانه چیزی در حدود ۴۰۰ تا ۴۰۰ دلار می باشد.

 

فرانسه

کشور فرانسه به واسطه ی داشتن جاذبه های گردشگری متعدد و فرهنگ منحصر به فردش یکی دیگر از مقاصد محبوب علاقه مندان به تحصیل در خارج از کشور به حساب می آید.اعتبار بالای مدرک دانشگاه های این کشور نیز در جذب دانشجویان بین المللی بی تاثیر نیست.هزینه تحصیل در مقاطع مختلف بسته به مقطع تحصیلی متفاوت است.دانشجویان برای دوره ی کارشناسی ملزم به پرداخت سالیانه ۱۹۰ یورو می باشند که باز هم بسته به رشته ی تحصیلی این رقم متغیر است.

به عنوان مثال شهریه رشته های مهندسی سالیانه  ۶۲۰ یورو است.مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا نیز به همین شکل هستند یعنی هزینه تحصیل در این دو مقطع به ترتیب ۲۶۰ و ۴۰۰ یورو می باشد.تحصیل در برخی دانشگاه ها مانند ” دانشگاه لیل۱″ و دانشگاه “ایکول مرکزی” هزینه کمتری را به دنبال دارد و مقرون به صرفه تر است.در فرانسه محل سکونت سهم زیادی در هزینه های جاری شما دارد به این صورت که هزینه سکونت در شهری همچون پاریس تقریبا بین ۱۰۰ تا ۱۲۲۵۰ یورو برای شما تمام می شود.این هزینه در شهر نیس کمتر است و ماهیانه چیزی در حدود ۷۰۰ تا ۹۰۰ یورو می باشد و در سایر شهر ها می توان تا ۶۰۰ یورو این هزینه را کاهش داد.

اجاره ی مسکن اما در این کشور از استاندارد های بین المللی بالاتر است و قیمت مسکن در کشور فرانسه بین ۲۲۰ تا ۳۰۰ یورو تخمین زده شده است اما برای صرفه جویی بیشتر میتوانید خوابگاه های دانشجویی از ۱۵۰ تا ۶۰۰ یورو پیدا کنید.

وی پیمنت امیدوار است پس از مطالعه ی مطالب فوق شما را در انتخاب ارزان ترین کشورها برای تحصیل یاری کرده باشد و به سوالات شما را پاسخ داده باشد.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *