وی پیمنت

تحصیل در سوئد

sweden

درباره سوئد:

کشور سوئد یکی از کشورهای حوزه اسکاندیناوی در شمال اروپاست. سوئد از شمال شرق با فنلاند، از غرب با نروژ و از جنوب غربی با دانمارک همسایه است. سوئد در شرق خود خلیج بوتنی و در جنوب شرقی خود دریای بالتیک را دارد.

این کشور از جمله سرزمین‌های سرد شمال اروپا محسوب می‌شود. زبان اصلی مردمان آن سوئدی و انگلیسی است. و از نظر وسعت ششمین کشور اروپایی است.

سوئد از لحاظ کیفیت زندگی، بهداشت و رفاه اجتماعی شرایط مناسبی دارد و از نظر اقتصادی دارای ثبات است و نرخ بیکاری پایینی دارد.

 

ادامه تحصیل در دانشگاه‌های سوئد:

از دیرباز اروپا به عنوان یکی از مقاصد ادامه تحصیل برای ایرانیان مورد توجه بوده است. کشورهایی مانند فرانسه، آلمان و انگلیس جز مقاصدی بودند که بیشتر ایرانیان برای ادامه تحصیلات انتخاب می‌شدند.

پس از آلمان و فرانسه که همیشه جزیی از قطب‌های اقتصادی و علمی در دنیا محسوب می‌شدند، در سال های اخیر سوئد نیز بواسطه‌ی قدرت اقتصادی و رابطه‌ی خوب این کشور با ایران در این سال‌ها مقصد جدیدی برای دانشجویان ایرانی  علاقمند به تحصیل در اروپا گردیده است.

 

سیستم آموزشی:

سیستم آموزشی در سوئد بر مبنای ارائه ایده‌های جدید و خلاقانه است و دانشجویان را به ایده‌پردازی و کارهای خلاقانه سوق می‌دهد.

تحصیل برای دانشجویان بین المللی در دانشگاه‌های این کشور تا سال ۲۰۱۱ میلادی بصورت رایگان بود و پس از اصلاحات نظام آموزشی، تحصیل در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد با پرداخت هزینه شهریه امکان‌پذیر است.

اگر بگوییم این نظام آموزشی خلاقانه ریشه در فرهنگ و تمدن شخصیتی مردم این خطه دارد، سخن بیهوده‌ای نیست. چرا که مردمی که در این سرزمین پوشیده از برف و یخ زندگی می کنند، انسان‌هایی سخت کوش، منظم و کارآفرین هستند. کارآفرینی جز با تحقیق و تولید ایده‌های نوین میسر نمی‌شود.

 

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد:

دوره‌ی کارشناسی ارشد در سوئد ۲ ساله است. زبان تدریس در این مقطع زبان سوئدی و انگلیسی است. ترم‌های آموزشی در ماه‌های ژانویه و سپتامبر آغاز می‌شوند. مدرک زبان مورد نیاز در این مقطع آیلتس ۶٫۵ می‌باشد و دانشجویان اجازه ۲۰ ساعت کار پاره‌وقت  در هفته را دارند.

 

تحصیل در مقطع دکتری:

دوره‌ی دکتری در سوئد ۴ تا ۵ سال است. زبان تدریس در این مقطع نیز مانند کارشناسی ارشد سوئدی و انگلیسی می‌باشد. سطح زبان مورد تایید دکتری، آیلتس سطح ۷ است. شروع ترم‌های آموزشی در مقطع دکتری بستگی به نظر استاد راهنما دارد و زمان مشخصی برای آن تعیین نشده است. معدل مورد تایید در پذیرش باید رده A می‌باشد و متقاضی باید در رزومه خود تعدادی مقاله ISI داشته باشد.

دانشجویان در این مقطع نیز اجازه کار پاره‌وقت در حین تحصیل دکتری را دارند و می توانند در هفته ۳۰ ساعت کار کنند.

دریافت بورس تحصیلی  بر اساس نظر استاد راهنما، معدل کارشناسی ارشد و سطح زبان متقاضی دارد.

 

دوره زبان سوئدی:

تحصیل در دوره‌ی کارشناسی تنها به زبان سوئدی امکان پذیر است. دوره‌های آموزش زبان سوئدی ۶ ماهه است و هزینه‌ای بین ۴۲،۰۰۰ تا ۴۶،۰۰۰ کرون می‌باشد.

 

بیشتر بخوانید: هزینه های زندگی در سوئد

دانشگاه‌های معتبر سوئد:

  • دانشگاه استکهلم:

دانشگاهی در شهر استکهلم است. این دانشگاه دارای چهار دانشکده است و یکی از بزرگ‌ترین دانشگاه‌های حوزه اسکاندیناوی است. دانشکده‌های این مرکز عبارتند از علوم انسانی، علوم پایه، علوم اجتماعی و حقوق. این مرکز اموزشی دارای ۸۰ دپارتمان است. رشته شیمی در این دانشگاه از اعتبار و جایگاه بالایی برخوردار است، به طوری که تاکنون چهار عدد از جوایز نوبل به محققین این دانشگاه تعلق گرفته است.

 

  • دانشگاه اوپسلا:

این دانشگاه در شهر اوپسلا قرار دارد. این دانشگاه در سال ۱۴۷۷ میلادی تاسیس شده و در حدود ۲۰۰۰۰ دانشجو دارد. دانشگاه اوپسلا یکی از برترین دانشگاه های سوئد و جهان در رشته‌های علوم پایه است.

  • دانشگاه KTH:

دانشگاه KTH اولین دانشگاه پلی تکنیک سوئد است که در سال ۱۴۷۷ میلادی تاسیس شده است. یکی از معتبرترین دانشگاه‌های اروپا در رشته‌های فنی است و بیشترین تعداد دانشجویان خارجی را در خود جای داده است.

 

  • دانشگاه صنعتی چالمرز:

دانشگاهی در دل شهر گوتنبرگ است. این دانشگاه دارای ۱۷ دپارتمان آموزشی است و در حدود ۵۰ رشته در مقطع فوق لیسانس و در زمینه های تکنولوژی، علوم طبیعی و معماری را ارائه می‌دهد. دانشگاه چالمرز یکی از برترین دانشگاه‌های صنعتی در اروپاست که در سال ۱۸۲۹ توسط ویلیام چالمرز تاسیس شده است.

  • دانشگاه لوند:

دانشگاه لوند از بهترین دانشگاه‌های این کشور است که در جنوب سوئد واقع است، که در سال ۱۶۶۶ میلادی تاسیس شده است. در لوند ۵۵۰ دوره‌ی کارشناسی ارشد تدریس می‌شود و دارای ۳۰۰ واجد مطالعاتی است.

 

نکاتی مهم که برای تحصیل در سوئد، باید به آن‌ها توجه کنیم:

  • اولین مرحله جهت درخواست تحصیل در سوئد ثبت نام در پورتال https://www.universityadmissions.se/en/All-you-need-to-know1/Applying-for-studies/Entry-requirements/ و ارسال پرونده تحصیلی به آن است.
  • پس از ثبت نام در این سایت باید اسکن مدارک خود را در این سایت آپلود کنید و نسخه اصلی آن را به آدرسی که به شما اعلام می‌شود ارسال نمایید.
  • هزینه ارسال فرم application fee در هر یک از دانشگاه‌های سوئد مبلغ ۹۰۰ کرون است، و تا زمانی که این مبلغ را رداخت نکنید، درخواست شما بدون بررسی خواهد ماند و وارد مراحل اجرایی نخواهد شد.
  • پس از پذیرفته شدن در هر یک از دانشگاه‌های سوئد، شما تنها با پرداخت شهریه ترم اول می توانید نامه رسمی admission letter را دریافت نمایید.

 

آزمون TISUS چیست؟

TISUS آزمونی جهت تععین سطح و اثبات تسلط شما بر زبان سوئدی است که برای ورود به رشته‌هایی است که با زبان سوئدی تدریس می‌شوند. این آزمون دارای سه بخش درک مطلب، نوشتاری و مصاحبه است.

Swedish Institute سازمان دولتی سوئد است که آزمون SWEDEX را جهت تعیین سطح زبان سوئدی برگزار می‌کند. شما می‌توانید با مراجعه به سایت سازمان سنجش از جدول زمانی این آزمون مطلع شوید.

 

نحوه پرداخت هزینه‌های ثبت نام:

وی‌پیمنت با دارا بودن دفاتر صرافی مجاز در حوزه اسکاندیناوی(سوئد، نروژ و دانمارک) و ایران امکان پرداخت کلیه هزینه‌های ثبت نام را برای هموطنان، در سریعترین زمان ممکن فراهم نموده است.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *