وی پیمنت

تحصیل در اسلواکی

کاوان

درباره اسلواکی

اسلواکی در اروپای مرکزی با جمعیتی حدود ۵/۵ میلیون نفر واقع شده است. همسایگان اسلواکی کشورهای چک،اتریش، لهستان، اوکراین و مجارستان می باشند.این کشور در  سال ۱۹۹۳ از چکسلواکی مستقل گردید و در سال ۲۰۰۴ به عضویت اتحادیه اروپا درآمد و عضوی از منطقه شنگن نیز می باشد.

از منظر اقوام ساکن در اسلواکی ،اکثر مردم آن اسلواک بوده و مجارها با داشتن حدود ۵/۸ درصد از ساکنین ،به عنوان بزرگترین اقلیت قومی شناخته می شوند. زبان رسمی و رایج ساکنین اسلواکیایی بوده که شباهت بسیاری به زبان چکی دارد.

جمهوری اسلواکی کشوری کوهستانی و دارای مناظر طبیعی همچون  جنگل ها، مراتع زیبا ،رودخانه و هم چنین غارهای بسیاری است ، که تعدادی از آن ها برای عموم قابل بازدید بوده و برخی از آن ها نظیر غار دوبشینسکا، یاسوفسکا در فهرست میراث جهانی ثبت شده اند.

جمهوری اسلواکی از لحاظ آب و هوایی دارای زمستان های سرد و مرطوب و تابستان هایی نسبتا گرم است، بیشنه دمای روزهای تابستان ۲۰ درجه و در پاره ای از مواقع به بالای ۳۰درجه سانتی گراد نیز می رسد و کمینه دما در زمستان بین ۳- تا ۵- درجه می باشد. بطور کلی میانگین دمای سالیانه در حدود ۱۰ درجه سانتی گراد می باشد.

براتیسلاوا، پایتخت اسلواکی بزرگترین و پرجمعیت ترین شهر آن با جمعیتی حدود ۴۶۰،۰۰۰   نفر است که در جنوب غربی جمهوری اسلواکی و در کنار رودخانه های دانوب و موراوا واقع شده است. براتیسلاوا با دو کشور مجارستان و اتریش مرز مشترک دارد.

 

تحصیل در اسلواکی:

از آنجاکه تحصیل و خدمات آموزشی در اسلواکی دارای هزینه های نسبتا پایین بوده و همچنین از  کیفیت خدمات آموزشی مناسبی نیز برخوردار می باشد ،مورد توجه بسیاری از دانشجویان که در پی تحصیل در رشته های پزشکی در اروپا می باشند، قرار گرفته است.

از معروفترین و بهترین دانشگاه های پزشکی این کشور می توان به دانشگاه كامنيوس در براتيسلاوا و دانشكده پزشكي مارتين جسينيوس اشاره کرد ، این دو دانشگاه مورد تایید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران نیز می باشند.

 

سیستم آموزشی:

آموزش عالی در جمهوری اسلواکی متشکل از واحدهای دولتی و خصوصی می باشد که اکثریت این موسسات دولتی بوده و موسسات خصوصی فعال نیز با مجوز و تاییدیه وزارت آموزش و پرورش ،علوم و تحقیقات این کشور فعالیت می کنند.

سیستم تحصیلی اسلواکی توسط سیستم درجه بندی اروپا ECTS کنترل و اداره می گردد و به همین دلیل امکان انتقال نمرات و یا درجات کسب شده در این دانشگاه ها به دیگر دانشگاه ها در کشورهای عضو اتحادیه بسیار آسانتر امکان پذیر باشد و این کشور می تواند درگاه ورودی مناسب، ارزان و راحت تری برای ورود دانشجویان به اتحادیه اروپا باشد.

شرایط پذیرش دانشجویان بین المللی به مانند ساکنین اسلواکی بوده و افرادی که دارای دیپلم بین المللی هستند می توانند در این موسسات پذیرش و ثبت نام گردند.

زبان اصلی تدریس در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی، اسلواکیایی می باشد و در بسیاری از رشته های پزشکی زبان انگلیسی نیز تدریس می گردد.

آموزش در اسلواکی مبتنی بر نظام آموزش ترمیک بوده و هر سال تحصیلی شامل دو ترم که ترم زمستانی آن از ابتدای ماه سپتامبر آغاز و در ژانویه به اتمام می رسد، و نیمسال دوم از ماه فوریه تا ژوئن  بطول میانجامد.

 

هزینه های تحصیل در اسلواکی:

تحصیل در دانشگاه های دولتی اسلواکی، در رشته هایی که با زبان اسلواکیایی انجام می شود بصورت رایگان می باشد، اما تحصیل در دانشگاه ها به زبان انگلیسی بنا به رشته تحصیلی ،مقطع تحصیلی و دانشگاه متفاوت  است و هزینه تحصیل دانشجویان بین المللی جهت رشته های غیر پزشکی سالانه بین ۲۰۰۰  تا ۵۰۰۰ یورو و رشته های پزشکی مابین ۷۵۰۰  الی ۱۰۰۰۰ یورو می باشد.

همچنین در صورت نیاز دانشجویان به دوره آموزشی زبان ،هزینه این دوره ۶۰۰۰ الی ۷۰۰۰ یورو می باشد.

 

شرایط تحصیل در رشته های پزشکی:

همانطور که قبلا گفته شد هزینه تحصیل رشته های پزشکی در اسلواکی که با زبان اسلواکیایی انجام می شود رایگان است و دانشجویان می بایست ابتدا در دوره پیش دانشگاهی به مدت یکسال شرکت نمایند و پس از اتمام این دوره باید در آزمون ورودی دانشگاه های پزشکی شرکت کرده و متناسب با نمره قبولی در یکی از رشته های پزشکی ،دندانپزشکی و داروسازی تحصیل نماید.

نکته مهم اینجاست که باتوجه به رایگان بودن تحصیل در رشته های پزشکی با زبان اسلواکیایی و آزمون ورودی به این زبان ، رقابت دانشجویان خارجی با دانشجویان بومی، در این رشته ها بسیار سخت و غیرممکن خواهد بود.

هزینه های زندگی در اسلواکی:

بطور کلی بیشترین هزینه های زندگی دانشجویی مربوط به خوابگاه و مسکن دانشجویی می باشد. هزینه کلی ماهیانه برای یک دانشجو بطور متوسط بین ۸۰۰ الی ۱۰۰۰ یورو بوده که معمولا بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ یورو آن به هزینه مسکن و یا سوئیت های دانشجویی اختصاص می یابد. بیشتر موسسات آموزشی در اسلواکی خوابگاه در اختیار دانشجویان خود با هزینه ای در حدود ۱۵۰یورو در ماه قرار می دهند.

بیمه درمانی از جمله الزامات برای دانشجویان بوده و حق بیمه آن بصورت سالانه چیزی در حدود ۳۰۰ یورو می باشد.

 

معرفی دانشگاه های اسلواکی:

  • دانشگاه كامنيوس براتیسلاوا

دانشگاه کامنیوس در سال ۱۹۱۹ تاسیس شده و پایه گذاری آن به سال ۱۴۴۱ بر می گردد که نشان از قدمت این دانشگاه دارد.

این دانشگاه دارای ۱۳ دانشکده شامل دانشکده های :پزشکی،فلسفه،داروسازی،ریاضی فیزیک و انفورماتیک ، مدیریت، مدرسه Jessenius پزشکی در مارتین ،حقوق،علوم طبیعی،تربیت بدنی و ورزش،آموزش و پرورش،الهیات،الهیات انجیلی و دانشکده علوم اجتماعی و اقتصادی

  • دانشكده پزشكي مارتين جسينيوس

دانشگاه مارتین جسینیوس دومین دانشگاه پزشکی اسلواکی بوده که در سال ۱۹۶۲ تاسیس شده و که سیستم آموزشی آن شامل دوره های کارشناسی ارشد و دکتری در رشته های دندان پزشکی، پرستاری، پزشکی و بهداشت عمومی می گردد، این دوره ها به زبان انگلیسی تدریس می شود.

این دانشگاه عضو گروه اراسموس بوده و همکاری بسیار بالایی با دیگر دانشگاه های عضو اتحادیه اروپا داشته و بدین واسطه امکان جابجایی دانشجو به تمامی دانشگاه های دیگر در کشورهای اروپایی ،حتی در هنگام تحصیل  وجود دارد.

مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای دانشجویی:

  • تکمیل فرم درخواست ویزا
  • گذرنامه دارای اعتبار کافی حداقل ۴ ماه
  • نامه پذیرش از دانشگاه
  • بیمه مسافرتی
  • مدارک تایید کننده تمکن مالی

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *