وی پیمنت

قدیمی ترین واحد پول جهان

قدیمی ترین واحد پول جهان!

 

قدیمی ترین واحد پول جهان متعلق به انگلستان است که به اختصار با نماد £ نمایش داده می شود. پوند استرلینگ واحد پول بریتانیا با قدمتی ۱۲۰۰ ساله، از ماندگارترین پول های رایج دنیا در طول تاریخ و جز پنج ارز با ارزش حال حاضر دنیا است.

کلمه پوند از عبارت “لیبرا پوندو” که در زبان لاتین به مفهوم وزن است، گرفته شده و این واحد پولی با واحد وزن در بریتانیا بی ارتباط نیست. در گذشته ارزش هر پوند برابر ۴۵۳٫۵ گرم نقره بوده است.

 

تاریخچه پوند:

 

در طول تاریخ پوند دارای تقسیم بندی های مختلفی بوده است. پوند در ابتدا به ۱۲ شیلینگ و ۲۴۰ پنی تقسیم شده بود. تا سال ۱۴۸۹ و در دوران هنری هفتم، سکه پوند و شیلینگ ضرب نشده بود و تنها از پنی برای معاملات و خرید و فروش استفاده می کردند. طی این سال ها از پوند و شیلینگ بدلیل ارزش بالای  آن، فقط در حساب های دفتری و بصورت مجازی استفاده می گردید.

سکه پوند برای اولین بار در سال ۱۴۸۹ و سکه شیلینگ در سال ۱۵۰۴ ضرب شد. در اواخر سده هشتم، واحد پول در انگلستان تثبیت و سکه های نقره ای پنی توسط رافا یکی از پادشاهان آن زمان، ضرب شد.سکه های طلا در سال ۱۵۶۰ و پس از آن سکه های مسی در سال ۱۶۷۲ میلادی ضرب و در آن کشور رایج شدند.

از اواخر قرن یازدهم پادشاهان بریتانیا اقدامات سخت گیرانه ای در حفظ کیفیت سکه های ضرب شده انجام می دادند. در زمان هنری دوم برای افزایش استحکام وکیفیت سکه های رایج، درصد نقره موجود در سکه ها را به ۹۲٫۵ درصد کاهش دادند. از این رو سکه ها در این دوران از کیفیت بهتری برخوردار بودند. در دوران ادوارد اول، مراسمی جهت سنجش عیار و کیفیت سکه های رایج برگزار می کردند، که تاکنون نیز انجام می پذیرد.

سکه های رایج در طول تاریخ بریتانیا از نظر ارزشی دچار تغییرات زیادی شده اند، در دوران حکومت هنری هشتم، جهت مصرف نقره کمتر از خزانه پادشاهی برای ضرب سکه، درصد قابل توجهی از نقره موجود در سکه ها را کاهش دادند و باعث کاهش اعتبار و خوار شدن این واحد پولی در اروپا گردید. این روند توسط ملکه الیزابت اول پایان یافت و عیار واقعی سکه ها توسط ایشان در سال ۱۵۹۰ به سکه ها بازگشت و این عیار تا قرن نوزدهم ادامه پیدا کرد.

اولین اسکناس بلافاصله پس از تاسیس بانک مرکزی انگلستان در سال ۱۶۹۴ چاپ و رواج یافت.

در طی این سال ها سکه های پوند و پنی مورد اهانت و بی مهری زیادی مانند کندن لبه های سکه ها توسط افراد سودجو، برای جمع کردن مقداری نقره قرار می گرفت و باعث کاهش ارزش سکه ها می شد. برای این افراد مجازات شدیدی چون اعدام، اعمال می گردید. در سال ۱۶۶۰ میلادی جهت جلوگیری از کنده شدن لبه سکه ها، ضرب سکه توسط ماشین آغاز شد.

 

حتما بخوانید :   روش پرداخت هزینه دانشگاه های خارجی

 

تقسیمات پوند به واحدهای کوچک تر:

 

تقسیمات پوند به در طی تاریخ و تا سال ۱۹۷۰ میلادی بسیار متغیر بوده است، بطوری که در بازه ای از زمان، یک پوند برابر ۱۰ فلورین بود و این واحد جدید معادل ۲ شیلینگ محاسبه می گردید. تقسیمات دیگری نظیر هر ۵ شیلینگ برابر یک کرون و هر پوند معادل ۴ کرون وجود داشته است. اما در سال ۱۹۷۱ تاکنون بصورت ساده و هر پوند بریتانیا ۱۰۰ پنی محاسبه می گردد.

 

پوند بریتانیا در حال حاضر یکی از با ارزشترین واحدهای پولی جهان است. بریتانیا برای حفظ ارزش پوند استرلینگ از سیستم های نرخ گذاری برتون وود، مکانیسم اروپایی و سیستم نرخ شناور برای تبادل ارز استفاده می کنند. ارزش برابری پوند تابعی از عرضه و تقاضاست.

بریتانیا، پول مشترک حوزه اروپا (یورو) را نپذیرفت و این واحد پولی قدیمی به عنوان یکی از ارزشمندترین واحدهای پولی جهان، تاکنون باقی مانده است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *