وی پیمنت

مهاجرت به آلمان

آلمان

مهاجرت و اقامت در آلمان

جمهوری فدرال آلمان، کشوری در قلب قاره اروپا با جمعیتی حدود ۸۲ میلیون نفر است و پایتخت آن برلین می باشد.

نظام سیاسی آلمان، جمهوری فدرال دموکراتیک پارلمانی بوده و شامل ۱۶ ایالت بوده که بزرگترین آنها ایالت بایرن یا باواریا است.

آلمان در شمال خود دریای بالتیک و دریای شمال را دارد و همسایگان شرقی آلمان، لهستان و چک هستند و در غرب خود با فرانسه، بلژیک، هلند و لوکزامبرگ ،در جنوب با اتریش و سوئیس و در شمال با دانمارک مرز مشترک دارد.

زبان رسمی این کشور آلمانی و در حدود ۹۵ درصد از مردم به این زبان صحبت می کنند.

آلمان به واسطه دشت های وسیع، جنگل و کوه ها و سواحل زیبای خود مناظر زیبا و جذابی را در خود جای داده است.

در حال حاضر کشور آلمان به عنوان صنعتی ترین کشور قاره سبز و یکی از ارکان قدرت پول واحد اروپا (یورو) شناخته می شود و دارای رشد اقتصادی بالا و بازار کار مناسب و ثبات اقتصادی و سیاسی می باشد و به همین دلیل توجه مهاجران را به خود جلب کرده است.

 

از نظر آب و هوایی آلمان کشوری چهار فصل و در اکثر نقاط آن آب و هوا معتدل فصلی می باشد، بادهای اقیانوس آتلانیتک نقش زیادی در تغییرات آب و هوایی آلمان، بخصوص بخش های شمالی و غرب آن دارند و به همین علت آب و هوا در این نقاط معتدل اقیانوسی می گردد. برخلاف بخش غربی آلمان که میزان بارش بالا و هوا مرطوب است ، بخش شرقی دارای تابستان های بسیار گرم و زمستان های بسیار سرد است.

مهاجرت به آلمان:

مهاجرت به آلمان بدلیل شرایط اقتصادی و تحصیلی خوب، مقصد بسیاری از مهاجران بوده و راه های مختلفی نظیر ویزای کار، سرمایه گذاری، تحصیل و ازدواج وجود دارد.

برای انتخاب بهترین راه مهاجرت باید شرایط و جوانب این روش های را بررسی و با مشاوره دقیق ، انتخاب آگاهانه ای داشت.

 

·        اخذ اقامت آلمان با روش ازدواج:

اقامت بوسیله ازدواج یکی از عمومی ترین راه های مهاجرت به کشورها  می باشد، از جمله قوانین مهاجرتی آلمان ، دریافت اقامت از طریق ازدواج با شخص آلمانی و یا فردی که دارای تابعیت دائم آلمان است ، امکان پذیر است.

از جمله شرایط قانون مهاجرت با ازدواج ، این است که شخص تبعه آلمانی باید دارای تمکن مالی کافی برای تامین مخارج زندگی خود و شخص درخواست کننده را داشته باشد و نیازی به کمک های دولتی در خصوص تامین هزینه های خود نداشته باشد.

در وهله ی اول شخص درخواست دهنده ازدواج ، می بایست حداقل  سطح A1 از زبان آلمانی را آموزش دیده باشد. در مرحله بعد و پس از ازدواج و ثبت رسمی آن ، فرد متقاضی  باید مدارک ازدواج  و درخواست رسمی ویزای خود را به سفارت آلمان در کشور خود تحویل نماید.

سفارت آلمان پس از بررسی مدارک ازدواج و تایید مدارک شغلی و تمکن مالی شخص آلمانی ، اقدام به صدور ویزای ازدواج می نماید.

پس از صدور ویزای ازدواج و ورود به کشور آلمان ،شما می توانید در این کشور اقامت نمایید و پس از اقامت ۳ ساله در این کشور ، اقامت شما به اقامت دائم تبدیل می گردد. در طول مدت این ۳ سال شما از امکان کار و امکانات رفاهی شهروندان آلمانی بهره مند خواهید شد.

 

·        مهاجرت از طریق تحصیل در آلمان:

آلمان از جمله کشورهای اروپایی است که تحصیل در بسیاری از دانشگاه های آن بصورت رایگان و یا با هزینه های اندک است. از این رو یکی از راه های ادامه تحصیل و مهاجرت به اروپا این روش می باشد.

تحصیل در آلمان در مقاطع کارشناسی،کارشناسی ارشد و دکتری امکانپذیر بوده و شرایط تحصیل و پذیرش در هرکدام متفاوت است.

مقطع کارشناسی(دوره چهارساله) : باتوجه به تدریس با زبان آلمانی در مقطع کارشناسی یکی از شرایط پذیرش در این مقطع دارا بودن مدرک زبان آلمانی است ، که بنا به رشته تحصیلی ، سطح زبان مورد نیاز برای آن رشته متفاوت می باشد. شرط دوم برای پذیرش ، قبولی آزمون سراسری دانشگاه ها در ایران می باشد.

مقطع کارشناسی ارشد: تدریس در این مقطع در آلمان علاوه بر زبان آلمانی ،به زبان انگلیسی نیز ا نجام می پذیرد، هزینه این دوره بسیار اندک می باشد. دانشجویان می بایست جهت تحصیل در دانشگاه های آلمان با زبان های انگلیسی یا آلمانی ، مدارک خود را مبنی بر اثبات توانایی در زبان های انگلیسی و آلمانی به دانشگاه ارائه دهند. این مدارک جهت زبان انگلیسی آیلس ۶٫۵ و زبان آلمانی B2 می باشد.

مقطع دکتری: در این مقطع شما کافی است استاد راهنما بیابید و پس از ارتباط با  استاد راهنما و ارسال رزومه تحصیلی کامل و گرفتن تاییدیه از او ، شما موفق به اخذ پذیرش شده اید.

 

·        مهاجرت از طریق ویزای کار:

یکی از راه های اخذ اقامت در کشورهای اروپایی و آلمان ،دریافت ویزای کاری می باشد. اگر شما خواهان دریافت ویزای کاری از کشورهای اروپایی هستید باید پیشنهاد شغلی معتبری از کشور مقصد داشته باشید. بصورت کلی  پیشنهادی معتبر است که حداقل در کشور مورد نظر ۳ ماه اگهی داده شده باشد و در طول این مدت هیچ یک از افراد آن کشور و یا افراد دارای اجازه کار در اروپا نتوانسته باشند این شغل را بپذیرد. لازم بذکر است اگر آگهی دهنده عضو اتحادیه اروپا باشد ،این آگهی باید ۳ ماه در اتحادیه اروپا نیز آگهی شده باشد.

کارفرما این شرط را تنها زمانی می توان نادیده بگیرد ،که آن کشور در رشته های مختلف ،دچار کمبود نیروی کار مختصص در رشته های مختلف باشد ، در این حالت کارفرما می تواند نسبت به استخدام نیروی کار بین المللی بدون توجه به شرط فوق اقدام نماید.

از جمله مواردی که می تواند به شما در اخذ ویزای کار کمک نماید ، باید به مدرک تحصیلی ،سن متناسب و داشتن سابقه کار مرتبط با شغل درخواستی و مدرک تحصیلی و تسلط کافی به یکی از زبان های انگلیسی یا آلمانی اشاره نمود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *