وی پیمنت

معرفی آیلتس

study

معرفی آیلتس:

آزمون آیلتس یکی از معتبرترین و ارزشمندترین آزمون های زبان انگلیسی در سراسر جهان است. آیلتس آزمون بریتانیایی است و توسط سه سازمان معتبر دانشگاه Cambridge, British Council, IELTS Australia طراحی شده است.

این آزمون جهت سنجش میزان آمادگی و تسلط داوطلبان کار و اقامت در کشورهای انگلیسی زبان و تحصیل و آموزش در این کشورها طراحی شده است.

امروزه این آزمون به عنوان یکی از شروط اصلی پذیرش درمقاطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در  دانشگاه های کانادا، استرالیا، انگلستان، نیوزلند و.. ارائه مدرک IELTS می باشد.

داشتن مدرک IELTS جهت مهاجرت به استرالیا، کانادا و نیوزلند الزامی است.

 

بیشتر بخوانید: مهاجرت به کانادا

 

آزمون آیلتس:

این آزمون در چهار بخش شنیداری، نوشتن، خواندن و مکالمه برگزار می شود. IELTS به دو صورت آکادمیک و عمومی انجام می شود. شیوه آکادمیک مورد نیاز پذیرش در دانشگاه ها بوده و از مدل عمومی آن مشکل تر است.

شیوه نمره دهی آیلتس در هر بخش از آزمون بین سطوح ۰ تا ۹ است، به طوری که نمره هر یک از چهاربخش این آزمون بایکدیگر جمع شده و سپس میانگین گرفته می شود. میانگین بدست آمده نشان دهنده سطح زبان شما خواهد بود.

 

دانشگاه هایی نظیر کمبریج، آکسفورد و هاروارد داوطلبانی با سطح حداقل ۷ را پذیرش می کنند. بطور کلی دانشگاه ها برای پذیرش داوطلبان ، حداقل سطح ۶٫۵ را تعیین کرده اند. اما هر دانشگاه شرایط خاص خود را دارد.

ترتیب سوالات امتحان به ترتیب از Listening شروع می شود و Reading و  Writing پس از آن انجام می شود. آزمون Speaking در روز امتحان به داوطلبان اعلام می شود و معمولا عصر روز امتحان صورت می پذیرد.

نتایج و کارنامه آزمون ۲ هفته پس از امتحان Speaking اعلام می گردد.

 

بخش های چهارگانه آزمون IELTS :

  • شنیداری (Listening) :

مدت زمان آزمون ۳۰ دقیقه

تعداد سوالات در این مرحله ۴۰ عدد و در ۴ بخش است.(دو بخش اول سوالاتی با مضمون اجتماعی است و دو بخش بعدی شامل موضوعات دانشگاهی می باشد.)

قبل از پخش نوار مکالمه، فرصت مرور کردن سوالات را دارید.

پاسخ ها را باید در دفترچه سوالات نوشته شود.

پس از اتمام پخش نوار، ده دقیقه زمان خواهید داشت تا پاسخ هایتان را بازبینی و به پاسخنامه منتقل نمایید.

 

  • خواندن (Reading):

General Trading reading:

زمان این امتحان ۶۰ دقیقه و مشتمل بر ۴۰ سوال است.

دفترچه سوالات دارای متونی مشتمل بر ۲۰۰۰ تا ۲۷۰۰ کلمه به داوطلب داده می شود.

در این بخش زمان اضافی جهت انتقال پاسخ ها به پاسخنامه داده نمی شود.

متون دفترچه سوالات این بخش از جزوات، کتابها، مجلات و روزنامه ها انتخاب شده و مخاطب آن ها، خواننده غیر متخصص است.

بخش اول در خصوص امور روزمره اجتماعی است. بخش دوم در زمینه متون آموزشی و احتیاجات رفاهی است.

بخش سوم آن مشتمل بر متنی بلند با موضوع عمومی است.

 

Academic Reading:

زمان این امتحان ۶۰ دقیقه و مشتمل بر ۴۰ سوال است.

دفترچه سوالات به مانند سوالاتGeneral  دارای ۳ متن که جمعا شامل ۲۰۰۰ تا ۲۷۰۰ لغت است، می باشد.

با این تفاوت که متون آن جنبه علمی دارد. حداقل یکی از این ۳ متن داده شده، بصورت نوشتاری استدلالی است.

در صورتی که متن شامل لغات تخصصی باشد، واژه نامه ای کوتاه همراه آن به داوطلب ارائه می دهند.

 

  • نوشتاری (Writing):

General Trading:

زمان آزمون نوشتاری ۶۰ دقیقه است.

در این امتحان باید دو انشا برای دو موضوع زیر بنویسید.

موضوع اول: شما باید نامه ای به شخصی فرضی بنوسید و در آن مساله یا مشکلی را توضیح دهید. این نامه حداقل باید دارای ۱۵۰ کلمه باشد.

موضوع دوم:  در این نوشته شما باید نظر موافق یا مخالف خود را در مورد یک مساله شرح دهید. این نوشته حداقل باید دارای ۲۵۰ کلمه باشد.

 

Academic Writing:

زمان آزمون مانند امتحان عمومی نوشتاری ۶۰ دقیقه است.

موضوع اول: شما می بایست در مورد نمودار و یا جدولی که به شما داده می شود توضیح دهید. این نوشته باید حداقل مشتمل بر ۱۵۰ کلمه باشد.

موضوع دوم: در این نوشته شما باید نظر موافق یا مخالف خود را در مورد یک مساله شرح دهید. این نوشته حداقل باید دارای ۲۵۰ کلمه باشد.

 

  • امتحان گفتاری (Speaking):

آزمون گفتاری بصورت مصاحبه ای رو در رو و در زمانی بین ۱۱ الی ۱۴ دقیقه انجام می گیرد.

این مصاحبه دارای ۳ بخش است:

بخش اول آن، متقاضی باید به سوالات عمومی و شخصی در خصوص شغل، محل زندگی و علایق خود پاسخ دهد. مدت زمان این بخش ۴ تا ۵ دقیقه می باشد.

بخش دوم: در این بخش موضوعی به شما داده می شود. به شما ۱ دقیقه قبل از شروع فرصت داده می شود تا درباره آن فکر کنید. شما باید ۲ دقیقه در مورد این موضوع صحبت کنید و پس از پایان دو دقیقه، شما می بایست به یک یا دو سوال در این مورد پاسخ دهید.

بخش سوم: در این بخش از امتحان شما باید به مدت ۴ تا ۵ دقیقه در زمینه موضوع بخش قبلی با مصاحبه کننده، صحبت کنید.

 

بیشتر بخوانید: معرفی آزمون تافل

 

اعتراض به نتایج آزمون:

داوطلبان می توانند اعتراض خود را به نتایج آزمون طبق مقررات آیلتس، طی تکمیل برگه اعتراض و ظرف مدت شش هفته پس از تاریخ آزمون به مرکز مربوطه اعلام نمایند. داوطلب با تکمیل این فرم حق اعتراض به هر یک از بخش های آزمون را دارد.

نکته قابل توجه در اعتراض این است که، داوطلب باید مبلغ آزمون را مجددا پرداخت نماید، در صورت تایید اعتراض مبلغ واریزی به حساب وی برگشت داده می شود و در صورت وارد نبودن آن، هیچ مبلغی استرداد نخواهد شد.

 

نحوه پرداخت هزینه ثبت نام:

شما می توانید با مراجعه به سایت https://www.ielts.org/book-a-test/find-a-test-location  ، محل آزمون را انتخاب کنید. این آزمون در ایران توسط مراکزی نظیر آیلتس تهران، دانشگاه آزاد اسلامی و تعدادی دیگر از این موسسات در ایران برگزار می گردد. اما در برخی مواقع بدلیل برگزار نشدن آزمون های(General, Academic) در تاریخ مورد نظر شما، و یا تکمیل بودن ظرفیت های ثبت نام در مراکز داخل کشور، امکان ثبت نام برای شما وجود نخواهد داشت.

در این صورت شما می توانید با مراجعه به سایت ietls.org نزدیک ترین مرکز آزمون در همسایگی ایران را انتخاب نمایید. پرداخت در مراکز غیر ایرانی مانند کشورهای ترکیه، ارمنستان، امارات متحده عربی، مالزی و … بصورت آنلاین و از طریق پرداخت های بین المللی امکان پذیر است.

شما می توانید با مراجعه به سایت وی پیمنت و سفارش مسترکارت های مجازی، هزینه ثبت نام خود را بدون پرداخت هزینه اضافی و کارمزد پرداخت نمایید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *