وی پیمنت

آزمون جی آر ای (GRE)

ETS-GRE

آزمون GRE یا (Graduate Records Examination) با هدف سنجش معلومات و توانمندی‌های فارغ التحصیلان انجام می‌پذیرد. نمره بالا در این آزمون یکی از شروط پذیرش مقاطع کارشناسی ارشد و یا دکتری در دانشگاه‌های آمریکایی و کانادایی است.

جی آر ای به دو روش کاغذی (Paper Based) و کامپیوتری(Computer Based) انجام می‌شود، که نوع کامپیوتری آن در ایران برگزار نمی‌شود.

 

انواع آزمون GRE:

این آزمون به دو شکل عمومی و تخصصی برگزار می‌شود، که نوع عمومی (General) آن برای پذیرش اغلب دانشگاه‌های معتبر پذیرفته می‌شود.

محتوای آزمون عمومی GRE:

این آزمون در سه بخش درک لغات(Verbal section)، ریاضیات(quantitative section) و بخش نوشتاری (Analytical Writing) برگزار می‌شود.

  • بخش‌ ریاضیات
  •  بخش درک لغات(واژگان)
  • بخش نوشتاری

 

بخش ریاضیات (Quantitative section):

این بخش از امتحان ساده ترین بخش آزمون برای کسب نمره بوده، بطوری‌که شما می‌توانید با دقت، مطالعه و تمرین تست زنی از روی نمونه سوالات آزمون‌های قبلی، نمره این بخش را بصورت کامل اخذ کنید.

اگر بدنبال اخذ بورسیه‌های تحصیلی هستید، نباید این بخش از امتحان را از دست بدهید و باید نمره‌ی کامل این بخش را بدست آورید.

در آزمون ریاضیات دو سری ۲۵تایی سوال، در اختیار شما قرار داده می‌شود و زمان پاسخگویی به آن ۳۵ دقیقه خواهد بود.

 

بخش واژگان(Verbal section):

بخش واژگان را می‌توان اصلی‌ترین بخش این آزمون نامید. این بخش نیازمند دانش کاملی از لغات پیچیده است. سوالات این قسمت از امتحان در دو مجموعه‌ی ۲۵تایی از سوالات ۵ گزینه‌ای است، که نمره‌ی منفی ندارند. موفقیت در این قسمت نیازمند تمرین بسیار است. نمره قابل قبول در این بخش مانند بخش ریاضیات ۱۳۰-۱۷۰ است.

 

ترتیب سوالات در هر سری ۲۵ تایی به شکل زیر است:
  • بخش تکمیل کردن جای خالی، که شامل ۸ سوال است. در هر سوال جمله‌ای با ۲ یا ۳ جای خالی داده شده است که باید با گزینه‌های داده شده تکمیل گردد.
  • بخش کامل کردن جای خالی با دو کلمه مترادف. معمولا ۴-۵ سوال در این بخش داده می‌شود.
  • بخش خواندن، این قسمت معمولا ۱۲ تا ۱۳سوال دارد. در بخش خواندن،دارای چند متن نسبتا سخت است، که باید با خواندن این متون به سوالات داده شده، پاسخ دهید.

حتما بخوانید: آزمون تافل

بخش نوشتاری (Analytical writing):

بخش نوشتاری آزمون، شامل ۲ انشا بوده، که هر انشا زمانی ۳۰ دقیقه‌ای داشته و نمره این بخش ۶ می‌باشد.

در انشا اول یک موضوع به شما داده می‌شود. این موضوع اغلب از موضوعاتی که در امتحان تافل داده می‌شود، مشکل‌تر خواهد بود. در این انشا هرچه تحلیل شما دقیق‌تر باشد و از گرامر پیچیده‌تر و لغات بیشتری استفاده کنید، نمره‌ی بالاتری دریافت خواهید کرد. بطورکلی متن شما نباید نگارشی ساده داشته باشد و این نشان دهنده تسلط شما در نوشتن خواهد بود. نمره ۴ می‌تواند نمره‌ی خوب و قابل قبولی در این قسمت باشد.

 

در بخش دوم آزمون نوشتاری، متنی چند خطی در خصوص موضوعی به شما ارائه می‌شود که به ظاهر صحیح و منطقی است، اما شما می‌بایست اشکالات موجود در این متن را یافته و با تحلیلی دقیق و مناسب  آن را شرح و توسعه دهید.

بطورکلی در بخش نوشتاری هر چه تحلیل صحیح‌تری داشته باشید، نمره‌ی بهتری خواهید گرفت.

 

حتما بخوانید: آزمون آیلتس

 

نحوه ثبت نام آزمون و زمان برگزاری:

این آزمون بصورت کاغذی سه بار درسال و در ماه‌های Feb,Oct,Nov میلادی برگزار می‌شود.

GRE در ایران توسط سایت سازمان سنجش و سایت ETS ثبت‌نام می‌گردد. در خصوص اطلاع از نحوه ثبت‌نام از طریق سایت سازمان سنجش به آدرس وب سایت www.sanjesh.org مراجعه نمایید.

سایت ETS:

با ورود به سایت و پس از ساخت پروفایل، می‌توانید حوزه‌ی امتحانی و آزمون مورد نظر خود انتخاب و ثبت‌نام نمایید. پس از انجام مراحل ثبت‌‌نام و تکمیل اطلاعات خود، می‌بایست وجه امتحان را از طریق کارت‌های بانکی بین‌المللی پرداخت کنید. برای پرداخت هزینه آزمون می‌توانید از راهکارهای وی‌پیمنت بهره‌مند گردید. پس از پرداخت و ثبت‌نام موفق Confirmation Code برای شما ارسال خواهد شد.

 

2 پاسخ به “آزمون جی آر ای (GRE)”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *