وی پیمنت

آزمون CFA چیست؟

cfa

CFA یا Chartered Financial Analyst برنامه‌ی حرفه‌ای بین‌المللی برای اعتبارسنجی فعالان حوزه مالی و سرمایه‌گذاری است. این آزمون توسط موسسه CFA آمریکا انجام می‌پذیرد.

فعالیت این سازمان از سال ۱۹۴۷ و برای تایید صلاحیت علمی و اخلاقی افراد فعال در زمینه‌های مالی و سرمایه‌گذاری آغاز گردیده است. ICFA در سال ۲۰۰۴ به عنوان مرجعی برای مدیریت مدارک حرفه‌ای مالی به CFA Institute تغییر نام داد.

این مدرک یکی از مهمترین و معتبرترین مدارک حرفه‌ای در بازارهای مالی و سرمایه‌ای است و به عبارتی “CFA” معادل مدرک کارشناسی ارشد و حتی بالاتر از آن در این رشته است. در طی سال‌های اخیر گرایش روز افزونی نسبت به کسب این مدرک، در بین کسانی که در حوزه‌های مالی و تحلیل بازارهای سرمایه‌گذاری فعالیت می‌کنند، بوجود آمده است.

 

مزایای مدرک CFA:

مزایای این مدرک بین‌المللی از دو نظر قابل بررسی است:

اول این که، این آزمون دارای منابع اطلاعاتی جامع و کاملی است که، یک تحلیل‌گر با تجربه در سطح حرفه‌ای و جهانی برای تجزیه و تحلیل و تصمیم‌گیری‌های مالی و سرمایه‌گذاری خود به آن نیاز دارد.

این منابع بصورت سالانه و مداوم بررسی و بازبینی می‌شوند تا پوشش کاملی از مفاهیم، ایده‌ها و ابزارهای مالی را برای دارندگان این مدرک فراهم گردد.

دوم اعتبار بین‌المللی این مدرک است. بطوریکه CFA به عنوان معتبرترین مدرک حرفه‌ای در حوزه‌های مالی و سرمایه‌گذاری در شرکت‌ها، موسسات مالی و پولی و دانشگاه‌های معتبر جهان شناخته می‌شود. بسیاری از دانشگاه‌های معتبر جهان از منابع این آزمون برای سرفصل‌های درسی خود در رشته‌های مدیریت مالی و بازرگانی خود استفاده می‌کنند.

همان‌طور که گفته شد این مدرک نزد بسیاری از شرکت‌ها و موسسات مالی بین‌المللی مورد قبول بوده و افراد دارای آن از امتیازات ویژه‌ای در زمان تصدی شغل در این مراکز برخوردار می‌باشند و در برخی از این شرکت‌ها، دارا بودن CFA یک ضرورت می‌باشد.

 

بیشتر بخوانید: آزمون USMLE

 

سطوح مختلف آزمون و محتوای آن:

آزمون CFA دارای ۳ سطح است:

  • این آزمون‌ها به صورت سالیانه و در اولین شنبه ماه June هر سال برگزار می‌گردد.
  • آزمون سطح یک در ماه December نیز انجام می‌گیرد.
  • هر سطح از امتحان پیش نیاز سطح دیگر است، به عبارتی سطوح امتحان باید به ترتیب گذرانده شود.
  • آزمون به زبان انگلیسی و در مراکز تعیین شده در نقاط مختلف دنیا انجام می‌گیرد.

 

محتوای آزمون‌ها:

سطح یک: در سطح اول اطلاعات شما در خصوص استانداردهای اخلاقی و حرفه‌ای، سنجیده می‌شود.

سطح دو: در سطح دوم چگونگی کاربرد این استانداردها در شرایطی که تحلیلگران در آن قرار می گیرند، بررسی و سنجیده می‌شود.

سطح سه: نیاز به تلفیق تمام مفاهیم و روش های تحلیلی در برنامه های کاربردی مختلف برای مدیریت پروژۀ کارآمد و برنامه ریزی ثروت دارد.

 

بطور کلی سطوح مختلف امتحان بر موضوعات زیر تمرکز دارند:

  • سطح اول: از دانش اساسی و سواد درک متمرکز بر ابزار سرمایه گذاری تشکیل شده است؛ برخی از سوالات نیاز به تجزیه و تحلیل دارند.
  • سطح دوم: تاکید بر تجزیه و تحلیل پیچیده تر، همراه با تمرکز بر ارزیابی دارایی ها.
  • سطح سوم: نیاز به تلفیق تمام مفاهیم و روش های تحلیلی در برنامه های کاربردی مختلف برای مدیریت پروژۀ کارآمد و برنامه ریزی ثروت دارد.

 

بیشتر بخوانید: آزمون GRE

 

پیش‌نیازهای ثبت‌نام در آزمون:

اگر قصد شرکت در این آزمون را دارید باید به این موارد توجه داشته باشید:

  • داشتن حداقل مدرک کارشناسی یا معادل آن
  • داشتن حداقل ۴ سال سابقه کار در زمینه‌های مالی و یا ترکیب تحصیلات و سابقه به مدت ۴ سال.
  • سابقه کاری شما باید قابل اثبات و مورد تایید موسسه CFA باشد.

طبق گزارش این موسسه، متقاضیانی که در ماه ژوئن ۲۰۱۷ در آزمون شرکت کرده بوده‌اند، بطور متوسط ۳۲۰ ساعت برای مطالعه و آماده‌سازی قبل از امتحان خود زمان صرف کرده‌ بودند.

 

بیشتر بخوانید: آزمون تافل

 

اگر شما نیز از فعالان عرصه‌های مالی، اقتصادی و سرمایه‌گذاری هستید و به بالابردن سطح دانش خود و کسب این مدرک بین‌المللی فکر می‌کنید، می‌توانید از طریق وی‌پیمنت هزینه‌های ثبت‌نام  خود راپرداخت نمایید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *