وی پیمنت

موزه آبگینه و سفالینه تهران

نمای-بیرونی-آبگینه

موزه آبگینه و سفالینه تهران

موزه آبگینه یکی از مراکز گردشگری تهران است که در خیابان سی تیر و در یکی از خانه های تاریخی تهران واقع شده است، این اثر در سال ۱۳۷۷ به عنوان اثر ملی ثبت گردیده است. این بنا تا سال ۱۳۳۰ به عنوان محل کار و اقامت قوام السلطنه مورد استفاده بود و پس از آن در اختیار سفارتخانه های مصر،افغانستان و بانک بیمه بازرگان قرار گرفته بود.

این موزه بدلیل معماری سازه خود که در عهد قاجار ساخته شده و هم چنین اشیا قیمتی و منحصر بفردی که از جنس شیشه و سفال در آن به نمایش گذاشته شده است مورد توجه گردشگران داخلی و به خصوص گردشگران خارجی قرار گرفته است.

این بنا در باغی به مساحت بالغ بر ۷۰۰۰ متر مربع و در دو طبقه و شامل ۵ تالار ساخته شده است. این ساختمان در سال ۱۳۵۵ جهت احداث موزه آبگینه خریداری و با همکاری مهندسان ایرانی و طراحان اتریشی  بازسازی و بهسازی گردید.

موزه آبگینه از نظر معماری ساختمان و طراحی داخلی آن که توسط هولاین ،طراح برجسته اتریشی و هنر استادان ایرانی ، تلفیقی از هنر مدرن اروپایی و هنر کهن ایرانی می باشد جز آثار برجسته می باشد. در این ساختمان منبت کاری ها،گچبری ها آینه کاری استادان ایرانی چشم نوازی می کند ، همچنین طراحی دکور داخلی و ویترین های بی نظیر آن که هولاین با الهام از  ستون های تخت جمشید و کعبه زرتشت درنقش رستم طراحی نموده ،جلوه خاصی به این مجموعه داده است.

 

این موزه علاوه بر اشیا قیمتی و زیبای شیشه و سفال دارای مجموعه کتابخانه شامل ۴۰۰۰ جلد کتاب های نفیس فارسی و انگلیسی در زمینه های هنر،تاریخ  باستان شناسی می باشد.

 

موزه آبگینه تهران، در خیابان سی تیر پلاک ۵۵ دارای دسترسی آسان می باشد،شما می توانید از طریق خطوط مترو (خط۱و۲)  و اتوبوس هایی که از خیابان جمهوری عبور می کنند، از این مکان زیبا دیدن فرمایید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *